Spirális csillag-torony Spiral star-flower
Spirális térbeli csillag
6 vagy 7 db jó tartású, a japán papírnál vastagabb papírból. Elsőre könnyebb, ha az egyik oldala fehér. 10x10-es jegyzetblokk-papírból is elkészíthető, ha már tudjuk, hogyan kell összeilleszteni.
1. Két átlót hajtunk, a fehér fele van felül.
2. Borítékhajtás, mind a négy sarkot behajtjuk a középponthoz.
3. Kinyitunk három sarkot. Ha mintás papírból hajtogatjuk, ügyeljünk arra, hogy azonos mintája legyen a maradó saroknak.
4. Megfordítjuk.
5. Ez a lépés kívánja a legtöbb figyelmet:
A középpontot vesszük forgópontnak. A jobb alsó sarkot úgy hajtjuk fel, hogy érintse a függőleges átlót, - ezzel a bal alsó sarok érinti a vízszintes átlót – és a behajtott háromszög a túloldalról a felszínre kerül.
6. A jobboldali fehér sarkot behajtjuk a hajtásvonal mentén, közben lelapítjuk az alsó, fekvő zsebet, amit a papír húz magával.
7. Megfordítjuk.
8. Ismételjük a 6-os lépést.
9. Lehajtjuk az eredeti borítékhajtás utolsó felálló sarkát – és ezzel kész egy elem.
Összeillesztgetés:
Vegyünk kézbe egy elemet, mit látunk? Mint egy kis korona, két szélső és négy felső sarokkal. A bal oldalon a szélén egy fél, fehér tölcsérforma háromszög van. Ez a háromszög fog kiegészülni egész tölcsérré, ha mellé illesztjük a következő elemet.
Kezünkbe vesszük a második elemet is, és a középpontokat egymásra illesztve, de az elemeket kissé elfordítva rakjuk egymásra: a második elem „koronájának” bal első csúcsa az alatta levő elem „koronájának” második csúcsát fedi.
Így, a kis kétszínű tölcsér kialakul – ez adja majd a csillag ágait.
A második elemet az alatta levőhöz a bal oldalon alul – a lap alatt – található csúcsos fül akasztja össze – símán hajtsuk át a felette levő élen.
Amikor már három elem – három sarok - van egymáson, akkor tudjuk az alsó elem fülét a fölötte levő legközelebbi lap fölé emelni – ezzel alulról is zárjuk, csatoljuk az elemeket.
Ha körbeértünk a hat vagy hét elemmel, először, szokásos módon, a középpontot figyelembe véve megcsavarintjuk a formát: az alul levő végét fölülre hozzuk. Közben tartsuk erősen, nehogy szétpotyogjon.
Ha már felül van az alsó, kezdő elem, úgy húzzuk össze, csészeformára, hogy a kis tölcsérforma mutatja a helyet, hova kell húzni a szélét: ki kell egészíteni a féltölcsért. Ha a helyére húztuk a felső réteget, vele alakul az alsó is. Bedugjuk a kapcsot a helyére, a lap mögé – és körbe-ellenőrizzük, nincs-e valahol szabadon maradt fül. (Általában van, legalább egy, a legelső, amit még nem tudtunk helyrerakni, mert nem volt még ott a megfelelő elem.)
Ha minden szabad fület a helyére hajtogattunk-bújtattunk, kész a szép, térbeli csillag-formánk, ami leállítva csoki-tartó, felakasztva karácsonyfadísz. Alja, teteje homorú csésze, a pereme szépen, spirálisan fut körbe három réteggel – zseniális modell!
A mappában található képek előnézete Elmesélt origami - Origami in tell-a-tale
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Nehéznek tűnik ahogy elolvastam de a képek alapján élőben szép lehet.
Tiszaalpár Mátyás király utca6
(Vancsura Virág, 2011.04.19 15:59)